Meie kangatrükimeister ja sinetaja Õnne Uus võttis 2021. aastal ette ja tegi Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse sissekande teemal "Reservtrükk ja indigoga värvimine Peipsimaal".
Reservtrükk on ülemaailmselt tuntud kangakaunistamise tehnika, mille puhul kangale trükitakse trükipakkude abil reserveeriva ainega muster. Trükitud kangad värvitakse indigoga siniseks, pikalt esmalt happevees ja seejärel vees loputades, ilmuvad siniseks värvunud kangale valged mustrid.

Ajalooliselt on Eestis reservtrüki meistreid küll olnud, kuid järjepidevus oskuste edasiandmises on katkenud 100 aastaks ning taastatud 2017. aastal, mil Peipsimaa Külastuskeskuses Peipsiveere arenguprogrammi toel rajati Sinilniku töökoda ja hakati katsetama ajaloolisi reservtükitehnikaid ja indigoga värvimist. 

Reservtrükitehnika viljelemiseks vajalikke trükipakke valmistavad Eestis mõned meistrid, aga algupäraseid töövõtteid kasutab kunstnik Pavel Varunin.

Sinilnikuks nimetatakse Peipsi ääres kangatrükkalit ja -värvalit. Siiani on Sinilnikovi perekonnanimi peipsiäärses piirkonnas levinud. Reservtrükis indigokangaid valmistatakse kaasajal igapäevaselt Eestis ainult Peipsimaa külastuskeskuse Sinilniku töökojas.

Nimetatud tekstiile on võimalik osta sama keskuse Rändur Rääbise kauplusest ja Eesti rahvakunsti ja käsitööliidu Kaarmanni kauplusest Tallinnas. Indigokangastest valmistatakse samas töökojas sisustustekstiile, rätikuid ja rõivaid. Indigotekstiilide valmistamise ning tutvustamise kaudu on võimalik illustreerida ja jutustada kohalikku ajalugu.

Tänapäeva inimest kõnetab eelkõige teadmine, et Peipsi ääres on olnud rikkalik ja huvitav käsitöötraditsioon, mille üks väljund on ka kaasajal reservtrükk ja indigoga värvimine. Ühtlasi aitab see paremini mõista milliseid radu pidi on jõutud suurte tekstiilitööstusteni.

Sissekanne nimistusse saab teoks Eesti Rahvakultuuri Keskuse Kultuuriministeeriumi Peipsiveere pärimusprogrammi toetusega.
Aitäh!
Peipsimaa Külastuskeskuse pere